Docieplanie budynków z firmą EXA Sp. z o.o.
W naszej ofercie znajdują się elewacje bloków i domów metodą lekką- mokrą która jest uznawana na najskuteczniejszą na rynku dociepleń. Termoizolacja jest podstawowym rozwiązaniem w budownictwie, bez względu na to czy budynek jest nowy czy starszy. Wykonujemy elewacje domów oraz elewacje bloków od początku istnienia naszej firmy, dlatego możemy zagwarantować najwyższą jakość świadczonych usług. Wiemy jakie rozwiązania technologiczne są najlepsze, a zlecenia wykonujemy zgodnie z tym co było uzgadniane z klientem, aby był w pełni zadowolony z osiągniętych efektów.
Korzyści jakie niesie za sobą docieplanie budynków:
- docieplone budynki generują o wiele niższe koszty związane z zużyciem materiałów opałowych,
- zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska,
- zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem klimatyzacji latem, ponieważ utrzymywana jest stała temperatura w pomieszczeniach,
- wyeliminowanie kondensacji pary wodnej, która często jest przyczyną rozwoju pleśni i grzybów na ścianach pomieszczeń,
- docieplanie budynków to nie tylko praktyczne rozwiązanie, wpływa także na estetykę budynków (odświeżony wygląd),
- elewacje wpływają na poprawienie geometrii domów i bloków,
- ograniczenie niekorzystnych ruchów powietrza, które powodują przeciągi,
- poprawa akustyki domów i bloków,
- dzięki dociepleniu budynek jest bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych.
Elewacje domów i bloków – etapy
Badanie podłoża pod elewację
Przed przystąpieniem do pracy badana jest przyczepność podłoża polegająca na przyklejeniu kilku kawałków styropianu w poszczególnych miejscach budynku. Wszystko po to, by zbadać czy podłoże jest odpowiednio mocne, czy nie nastąpi rozerwanie w warstwie styropianu. Podłoże powinno być odpowiednio nośne, suche i równe, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność masy jak np. kurz, brud, tłuszcz, wosk itp. Podłoże należy również oczyścić z alg i innych nalotów np. mchów. W przypadku podłoża o słabej nośności jak głuche tynki, odpadająca farba itp. należy usunąć problem. Podłoże chłonne lub o zmniejszonej przyczepności gruntujemy odpowiednimi preparatami.
Montaż rusztowania oraz zabezpieczanie okien i drzwi przed docieplaniem budynków
Żeby przystąpić do prac należy sporządzić projekt rusztowania, a następnie zamontować je w bezpieczny sposób przy budynku, aby podczas prac nikomu niestała się krzywda. Kolejno przystępujemy do oklejania okien listwą przyokienną z siatką i uszczelką. Listwy służą jako dylatacja pomiędzy ościeżnicą okienna, a tynkiem strukturalnym. Walory użytkowe listwy to: brak pęknięć na stykach ościeżnicy okiennej i tynku, brak dostawania się wody pod okładzinę termiczną przy glifie wokół okna oraz równe, estetyczne wykończenie tynku wokół okna. Następnie do listwy dylatacyjnej przyklejamy folie zabezpieczającą okna i drzwi przed klejem lub tynkiem. Folia jest zrywana po zakończeniu wszystkich etapów docieplenia.
Klejenie styropianu do ściany oraz kołkowanie
Ten etap docieplania budynków następuje po odpowiednim zbadaniu podłoża oraz zabezpieczeniu okien i drzwi. Następnie przygotowaną masą klejową przyklejamy płyty styropianowe – od 5cm do 20 cm w zależności od potrzeb zamawiającego. Aby elewacje domów i bloków były trwałe na lata, stosujemy do ich wykonywania odpowiednie maszyny, dzięki którym klejenie styropianu nie powoduje mostków cieplnych, przez które ucieka ciepło z budynków. Dbamy aby przy oknach nie było przelotów powierza. Kolejno montujemy 4 dyble na m2 oraz zamazujemy je klejem.
Narożniki oraz warstwa zbrojeniowa elewacji
Każdy róg budynku jest zabezpieczony narożnikiem z siatką. Aby nie występowały pęknięcia w rogu okna umieszczamy siatkę na łączeniach narożników. Warstwę zbrojeniową wykonujemy wtapiając siatkę w klej z odpowiednią zakładką.
Tynk na elewację
Przed położeniem tynku, ściany przecieramy, aby przeczyścić z ewentualnego brudu po kleju i gruntujemy odpowiednio przygotowaną masą. Tynk nakładamy ręcznie lub natryskowo w zależności od wizji inwestora.
Malowanie elewacji budynków
Oferujemy malowanie elewacji, tj. profesjonalną reparację tynku, po której następuje malowanie ścian farbami fasadowymi, akrylowymi lub silikatowymi.
Prace porządkowe
Po zakończeniu prac i wyschnięciu ścian zrywamy folie z okien oraz rozbieramy rusztowanie. Następnie doprowadzamy plac budowy do stanu przed przystąpieniem do pracy.